top of page

GELECEK UZAYDA PROJESİ -ÖZET-

The Project Gelecek Uzayda - Summary

selcuk005.png

For more detail on a recent big project called Astronomy All Around Turkey

please click here: 81 İlde Devr-i Uzay

2013 yılında bu yana birçok yaş grubundan kişiye uzay bilim ve teknolojilerinin önemini aktarmak için çaba sarfediyorum. Geleceğin uzayda olduğuna olan derin inancımın verdiği güçle topluma uzmanlık alanım olan astronomiyi ve bilimi ilgi çekici ve yalın bir dille aktarmaya çalıştığım bu yolculuk, 2015 yılından itibaren Gelecek Uzayda sloganıyla devam etti. #gelecekuzayda seminerler, söyleşiler, bilim-toplum projeleri, danışmanlık ve astronomi eğitimi basamaklarını içermektedir. Geçmiş ve devam eden #gelecekuzayda etkinliklerine bu sayfanın alt başlıklarından ulaşılabilirsiniz. Project summary can be found below.

İnanıyorum ki, insanlık bu gezegende hayat buldu ancak yok oluşu bu gezegende olmayacak. Bizler kozmik denize yelken açmak için yaratılmış, meraklı canlılarız.

Doçent. Dr. Selçuk Topal

Shortcuts to Gelecek Uzayda subsections

YouTube Channel: Popular Astronomy Videos On YouTube

Astronomy Podcast: Astro-Podcast

Popular science articles: Articles

TV/Radio shows: TV/radio

Seminars (including invited talks):  Seminars

Education:  Astronomy Education

Photos from the seminars (including invited talks): Gelecek Uzayda in Photos!

TEDx/Talks/Interviews: TEDx
Gifts: Gifts for space enthusiasts

Posters/Info-graphics: Posters

PROJECT GELECEK UZAYDA - SUMMARY

  • Gelecek Uzayda: Eğitici Astronomi Video Serisi (Educational Astronomy Videos). Bu amaçla 2019 Haziran ayında bir YouTube kanalı oluşturuldu. Tıklayınız (Click for the YouTube channel): Gelecek Uzayda  Bu video serisinin amacı sosyal medyada astronomi hakkında verilen yanlış bilgilerin önüne geçebilmek, uzay hakkındaki son gelişmeleri bu alana meraklı her yaştan insanla paylaşmak, uzay bilim ve teknolojilerinin önemini halka anlatarak bir farkındalık oluşturmaktır.  

  • Gelecek Uzayda: Seminer-eğitim (Seminar-education). Binlerce kişiye kitap ve dergi hediyesi, 150'nin üzerinde popüler bilim makalesi, 150'nin üzerinde seminer/söyleşi. Yüzbinden fazla kişiye ulaşan seminerler devam ediyor. More than 150 popular science articles and more than 150 seminars reaching more than hundred thousand people, mostly students.

  • Uluslararası #IAU100 etkinliği. Online seminer. 32 farklı şehirden 82 okul (32 cities and 82 schools simultaneously). Etkinlik Uluslararası Astronomi Birliği Biggest Turnout Prize ödülünü kazanmıştır. Ödül: 15cm'lik tam otomatik bir teleskop. 10 Ocak 2019. 

  • Van ili Edremit ilçesine 35 kişilik Planetaryum (Planetarium, capacity of 35 people). Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı destekleriyle. Görev: Proje yazımı ve bilim danışmanlığı.  Proje Bütçesi (project budget): 1.5 milyon TL (1.5 million Turkish Liras), 2019

  • Van YYÜ Çocuk Üniversitesi Astronomi Eğitimi (astronomy education course). Kurs süresi: 20 saat. Katılımcı yaş aralığı (age between): 12-16 (2018-2019 Güz dönemi)

  • Bilim Doğudan Yükselir isimli TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği (Science Fair). Görev: Proje yürütücüsü. Proje bütçesi (Project budget): 65.000 TL (2018)

  • Van ili Edremit ilçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na teleskop ve mikroskop setleri alımı. Almanya Büyükelçiliği destekleriyle. Görev: Bilim Danışmanı. Bütçesi: 100.000 TL (2017)

Certificate-S.Topal.jpg
Celestron 6-Inch SE NexStar Computerized Schmidt-Cassegrain Telescope

Prize: Celestron 6SE, 15cm, NexStar Bilgisayarlı Schmidt-Cassegrain Teleskop

Gelecek Uzayda #gelecekuzayda

Gelecek Uzayda nedir?
Gelecek Uzayda sadece seminer değildir. Uzayla ilgili projeler hayata geçirir, okurseverleri kitap ve dergilerle buluşturur, üniversitede ders olarak okutulur, en doğru ve güncel astronomi bilgilerini halka ulaştırır (makale, eğitici video, TV, röportaj). Benzer başka sloganların doğmasına neden olan #gelecekuzayda geleceğin uzayda olduğuna inanan ve bunu bir slogan haline getiren ilk projedir. Ülkemizin uzay bilim ve teknolojilerinde en üst düzeye çıkma ideali için çaba gösteren bir sosyal sorumluluk projesidir. Kar amacı gütmez. Yapılan her etkinlikle hem sahte bilimlerle savaşılır hem de uzay bilim ve teknolojilerinin yararını halka anlatarak bir farkındalık oluşturulur. Ulaştığı kişi sayısı, hayata geçirdiği projeler ve kapsamı dikkate alındığında alanındaki en büyük sosyal sorumluluk projesidir. TÜM HAKLARI (resmi logosu dahil) SAKLIDIR. Gelecek Uzayda projesi emtiası 16, 35, 38 ve 41 olan marka patentine sahiptir. Bu nedenle, bu emtia kapsamına giren herhangi bir etkinlik, marka sahibinin onayı olmadan, #gelecekuzayda adı ve/veya logosu kullanılarak gerçekleştirilemez.

What is Gelecek Uzayda?
Gelecek Uzayda is a registered trademark and an award-winning non-profit social responsibility project, aiming to promote astronomy and space-related technologies among the society in Turkey. ALL RIGHTS (including the official logo) RESERVED.

bottom of page