Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Topal

Lisans ve Yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamlarken doktorasını Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde tamamladı. 1 yıl süreyle Nagoya Üniversitesi'nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulundu. 2017 yılından itibaren Van YYÜ Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Astronomiyi daha geniş kitlelere en doğru ve ilgi çekici şekilde ulaştırmak maksadıyla sosyal medya aracılığıyla ilgilenen herkes için astronomi temalı genel ve güncel bilgiler içeren paylaşımlar yapmaktadır. 

Birçok yayında popüler astronomi yazıları kaleme almakta (bkz. Yazılar), TV/Radyo programlarına katılmakta (bkz. TV/Radyo), bilim-toplum projelerı hayata geçirmekte (bkz. projeler), seminerler vermekte (bkz. seminerler) ve söyleşiler/konuşmalar yapmaktadır (bkz. konuşmalar).

Gerekli koşullar oluştuğunda ülkemizdeki eğitim kurumlarını şahsen ziyaret etmektedir. Aralık 2018 tarihi itibarıyla, 21 şehre bizzat gitmiş ve toplamda 80.000 km’den fazla yol kat etmiştir. Bu mesafe Dünya’nın çevresinde iki tur atmaya eşdeğer bir mesafedir. #gelecekuzayda projesi bu özelliği ile bireysel olarak gerçekleştirilen en kapsamlı projedir. Dr. Topal, bugüne kadar 300.000’e yakın bilim severe Gelecek Uzayda temalı seminerler vermiş ve vermeye devam etmektedir.

İnsanoğlunun hayat bulduğu bu gezegende yok olmayacağına ve Evren dediğimiz bu sonsuz kozmik denize bir gün yelken açacağına inanan Topal’ın sloganı #gelecekuzayda! Giresun/Eynesil doğumlu olan Selçuk Topal evli ve bir çocuk babasıdır.

Gelecek Uzayda   #gelecekuzayda

© 2019 by RenovatiO

  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon