Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Topal

Lisans ve Yüksek lisans öğrenimini Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde tamamlarken doktorasını Oxford Üniversitesi Astrofizik bölümünde tamamladı. 1 yıl süreyle Nagoya Üniversitesi'nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulundu. 2017 yılından itibaren Van YYÜ Fizik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Felsefeye de ilgi duyan Topal 2017 yılı itibarıyla AÖF Felsefe Lisans eğitimi almaktadır.

Birçok mecrada popüler astronomi yazıları kaleme almakta (bkz. Yazılar), TV/Radyo programlarına katılmakta (bkz. TV/Radyo), bilim-toplum projeleri hayata geçirmekte (bkz. projeler), seminerler vermekte (bkz. seminerler), söyleşiler/konuşmalar yapmakta (bkz. konuşmalar) ve Temmuz 2019 tarihinde kurduğu YouTube kanalıyla ilgilenen herkes için popüler astronomi temalı Gelecek Uzayda video serisi hazırlamaktadır (Bkz. YouTube/drselçuktopal). 

Gerekli koşullar oluştuğunda ülkemizdeki eğitim kurumlarını şahsen ziyaret etmektedir. Aralık 2018 tarihi itibarıyla, 21 şehre bizzat gitmiş ve toplamda 80.000 km’den fazla yol kat etmiştir. Bu mesafe Dünya’nın çevresinde iki tur atmaya eşdeğer bir mesafedir. Dr. Topal, bugüne kadar 300.000’e yakın bilim severe Gelecek Uzayda temalı seminerler vermiş ve vermeye devam etmektedir. Kar amacı gütmeyen #gelecekuzayda projesi, yukarıda bahsedilen tüm etkinlikler dikkate alındığında, bu özelliği ile bireysel olarak gerçekleştirilen ülkemizdeki en kapsamlı bilim-toplum ve astronomi projesidir. Proje devam etmektedir.

İnsanoğlunun hayat bulduğu bu gezegende yok olmayacağına ve Evren dediğimiz bu sonsuz kozmik denize bir gün yelken açacağına inanan Topal’ın sloganı #gelecekuzayda! Giresun/Eynesil doğumlu olan Selçuk Topal evli ve iki çocuk babasıdır.

Gelecek Uzayda   #gelecekuzayda

© 2019 by RenovatiO

  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube
  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon

Son güncelleme: 03.06.2020